- Menu podmiotowe
- Starostwo Powiatowe
- Kontrole zewnętrzne
Kontrole Zewnętrzne w 2021 roku
W roku 2021 w Starostwie Powiatowym w Opolu przeprowadzono 5 kontroli zewnętrznych:
- W dniach 12 – 29 marca 2021 r. została przeprowadzona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Opolu kontrola obejmująca następujące zagadnienia:
- prawidłowość i rzetelność obliczania składek na ubezpieczenia społeczne oraz innych latach 2017- 2019,
- ustalanie uprawnień do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych i wypłacanie tych świadczeń oraz dokonywanie rozliczeń z tego tytułu,
- prawidłowość i terminowość opracowywania wniosków o świadczenia emerytalne i rentowe,
- wystawianie zaświadczeń lub zgłaszanie danych dla celów ubezpieczeń społecznych.
W wyniku przeprowadzonej kontroli Inspektor nie stwierdził nieprawidłowości.
W związku z powyższym protokół nie zawierał zaleceń pokontrolnych.
- W dniu 13 kwietnia 2021 r. Wojewoda Opolski – poprzez Oddział Nadzoru i Kontroli Pomocy Społecznej w Wydziale Polityki Społecznej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu przeprowadził kontrolę uproszczoną dotyczącą standaryzacji instytucjonalnej pieczy zastępczej w Powiecie Opolskim. Działalność Starostwa Powiatowego w Opolu w tym zakresie została oceniona negatywnie. Funkcjonowanie jednej z placówek opiekuńczo wychowawczych nie było zgodne z obowiązującymi przepisami ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zalecono przeprowadzenie standaryzacji instytucjonalnej pieczy zastępczej w Powiecie Opolskim i dostosowanie placówki do funkcjonowania jej zgodnie z cyt. powyżej przepisami ustawy.
Pismem z dnia 28 maja 2021 r. poinformowano Wojewodę Opolskiego o wykonaniu zaleceń pokontrolnych.
- W dniu 24 listopada 2021 r. Opolski Urząd Wojewódzki – Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przeprowadził kontrolę dot. oceny wykonywania zadań obronnych w okresie 01.01.2019 do 21.11.2021 r.
Pozytywnie oceniono realizację zadań obronnych w kwestii zapewniającej warunki do wykonywania zadań obronnych w czasie pokoju oraz w czasie podwyższenia gotowości obronnej państwa.Niemniej jednak zalecono by:
- rozszerzyć zagadnienia zawarte w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Opolu o zadania dotyczące obronności,
- uzupełnić Tabele Realizacji Zadań Operacyjnych
- na bieżąco dokonywać aktualizacji planu akcji kurierskiej.
Pismem z dnia 13 stycznia 202 r.poinformowano Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego o wykonaniu zaleceń pokontrolnych.
4. W dniach od 17 listopada 2021 r. do dnia 12 stycznia 2022 r. została przeprowadzona przez Regionalną Izbę Obrachunkowej w Opolu kontrola kompleksowa dotycząca gospodarki finansowej Powiatu Opolskiego za 2019-2020 r. oraz wybranych zagadnień za lata 2018 i 2021.
Wskazane przez kontrolujących w wystąpieniu pokontrolnym z dnia 18 lutego 2022 r. nieprawidłowości dotyczyły:
- sprostowania błędnego ustalenia okresu uprawniającego do dodatku za wieloletnią pracę
- wzmocnienia nadzoru w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o rachunkowości
Pismem z dnia 11 marca 2022 r. poinformowano Regionalną Izbę Obrachunkową w Opolu o wykonaniu zaleceń pokontrolnych.
5. W dniach od 15 listopada do 31 grudnia 2021 r. Opolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego przeprowadził kontrolę w Wydziale Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego w Opolu z zakresu:
- jakości danych ewidencji gruntów i budynków jako podstawy do udostępniania danych,
- procesu cyfryzacji zbiorów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
W dniu 5 kwietnia 2022r. wpłynęło wystąpienie pokontrolne, które pozytywnie z nieprawidłowościami oceniło prace Wydziału Geodezji i Kartografii. Nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim usprawnienia funkcjonowania kontrolowanej jednostki w zakresie:
- prac komisji do spraw oceny przydatności materiałów zasobu geodezyjnego,
- działania w celu dostosowania prowadzonych baz danych ewidencji gruntów i budynków do wymogów określonych w przepisach prawa,
- usług pobierania danych zgromadzonych w bazie danych BDSOG a dotyczących ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych,
- serwisu w ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych dla usługi pobierania danych zgromadzonych w bazie danych BDOT500 oraz pozostałych brakujących bądź nowych usług,
- procesu cyfryzacji operatów technicznych przyjętych do zasobu przed wejściem w życie rozporządzenia dotyczącego powiatowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych.
Pismem z dnia 5 maja 2022 r. poinformowano o sposobie realizacji zaleceń pokontrolnych.